NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Тонът на времето Празникът на розата в Казанлък е част от новия филм на британския историк проф. Бетани Хюз
2918
Тонът на времето

Празникът на розата в Казанлък е част от новия филм на британския историк проф. Бетани Хюз

Британският историк и автор на документални филми проф. Бетани Хюз, която е и водеща на популярното телевизионно предаване "Съкровища с Бетани Хюз“, засне част от 121-я Празник на розата в Казанлък. Кадрите ще бъдат част от епизод на предаването, посветен на България. Била съм в региона и преди във връзка с археологията и бях удивена, коментира проф

| 03 Юни 2024, 14:29 ч.
Празникът на розата в Казанлък е част от новия филм на британския историк проф. Бетани Хюз
Празникът на розата в Казанлък е част от новия филм на британския историк проф. Бетани Хюз
Снимка © БТА

Британският историк и автор на документални филми проф. Бетани Хюз, която е и водеща на популярното телевизионно предаване "Съкровища с Бетани Хюз“, засне част от 121-я Празник на розата в Казанлък. Кадрите ще бъдат част от епизод на предаването, посветен на България.

Българската компания „Дерида“ прави днес премиера в мавзолея на археологическия парк „Виминациум“, в Сърбия. Танцовият пърформанс ChronoRay е копродукция с Белградския археологически институт и е част от проекта Dancing Histor(y)ies, който цели да срещне историческото наследство със съвременния танц, като му вдъхне нов живот и създаде връзка между миналото и настоящето, разказват от „Дерида“.

Премиерата е и част от фестивала ReMoving Borders на „Виминациум“.

Хореографията и постановката на ChronoRay са на Живко Желязков, артистичен директор на Derida Dance Center. Специалното визуално въздействие в спектакъла е изградено с видео мапинг и 3D прожектиране, което преобразява внушителната среда на мавзолея. То е на Ивелина Иванова, която е част от Studio P

Два концерта от лятната си програма ще изнесе тази седмица Габровският камерен оркестър. Това съобщи диригентът на оркестъра Иван Стоянов. 

На 16 юли, вторник, в Художествената галерия „Христо Цокев“, родените в Габрово музиканти Деворина Гамалова – цигулка и пианистките Цветана и Татяна Гигови ще представят Соната за пиано и цигулка оп. 105 от Роберт Шуман, Размишление за цигулка и пиано от Пьотр Илич Чайковски, Скерцо от Йоханес Брамс и Соната за пиано и цигулка от Цезар Франк, посочват от Габровски камерен оркестър. 

Втората проява е насрочена за сряда, 17 юли, на Откритата сцена на Дома на културата (пред сградата на „Имка“). На концерта ще се изявят струнен квартет в състав Пламен Вълков - цигулка, Мая Кършулева - цигулка, Пенка Луладжиева - виола и Христофор Папанчев - виолончело.Те ще изпълнят Струнни квартети № 3 и 4, оп. 76 от Йозеф Хайдн, допълват о

Музикантите от група „Колдплей“ са поредните, които се разделиха с мениджъра си след съдебен процес. Това се случи и на Тейлър Суифт и Кеша, а в миналото на „Секс пистълс“, сред много други.

Миналата седмица „Колдплей“ се споразумяха с мениджъра си Дейв Холмс по заведеното от него дело и своя насрещен иск, за да избегнат публичност, съобщи британската преса. Дейв Холмс беше мениджър на групата 22 години, но когато изтече договорът им през 2022 г., музикантите не го подновиха. Той заведе дело за неизплатени комисиони през август 2023 г., а те отговориха през октомври с насрещен иск за 14 милиона британски лири.

Приключването на спора струва на „Колдплей“ седемцифрена сума, твърди в. „Сън“, като се позовава на съдебни документи.

Холмс претендираше, че не му е платена комисиона за приноса му към неиздадените 10-и и 11-и албум на групата, по които той е имал много

Ед Шийрън е певецът, който върна поп музиката на земята, коментира „Гардиън“ по повод неизменно възходящата кариера на доброто момче на британската сцена. На 33 години Шийрън е носител на множество награди както за изпълнение, така и за авторска музика. През 2019 г. печели „Грами“ за най-добро солово изпълнение и за песен на годината за Thinking Out Loud.

Тази вечер  е концертът му на стадион „Васил Левски“ в София. 

Музикалните критици го определят като трубадур, който излиза пред многохилядна публика, „въоръжен“ единствено с китара и глас. И с небрежен стил. Затова и медиите са изненадани от близкото му приятелство със звездната Тейлър Суифт. Приятели сме повече от десет години и си говорим по телефона с часове, разказва Шийрън пред „Билборд“ през 2023 г.: „Тя наистина ме разбира и това е терап

Хилядолетният каменен комплекс Стоунхендж изглежда непокътнат, след като протестиращи срещу климатичните промени бяха арестувани за това, че са го напръскали с оранжева боя, съобщи АП.

Работници са почистили камъните и около 4500-годишният монумент е видимо непокътнат, заяви Ник Мериман, главен изпълнителен директор на благотворителната организация „Английско наследство“ (English Heritage), която стопанисва паметника.

„Трудно е да се проумее този акт и ние сме дълбоко натъжени“, каза Мериман пред радио Би Би Си. „Това е вандализъм по отношение на един от най-известните древни паметници в света“, добави той.

Сутринта в четвъртък обектът, включен в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО, отново отвори врати и се очакваше да приеме хиляди празнуващи, които да отбележат лятното слънцестоене - най-дългия ден в годината в Северното полукълбо. 

Стоунх

Била съм в региона и преди във връзка с археологията и бях удивена, коментира проф. Хюз. По думите и е много впечатляващо да бъде в Казанлък по време на Фестивала на розата, който е изключително важен за региона както в момента, така и назад във времето. 

"Епизодът, който заснемаме сега, е за повече от съкровищата на България, а Фестивалът на розата и Розовата долина са кулминацията, нещо специално, с което ще завършим епизода", посочи тя. 

Екипът пътува и до други места в страната. По думите епизодът ще бъде монтиран през лятото и ще излезе по света през есента, а във Великобритания - през януари или февруари идната година. 

Мотото на настоящото посещение на екипа в Розовата долина е „Празнуваме, докато работим“. 

На 2 юни те заснеха ритуала "Розобер" в розовите градини край Крън и празничното шествие в Казанлък. В епизода ще бъдат включени и кадри от реален розобер в розовите насаждения край село Черганово, както и от процеса по розоварене в розоварна "Лема" в Казанлък, разказа заместник-директорът на Исторически музей "Искра" Радослав Петков, който е съпроводил и консултирал екипа при заснемането.

Около 6400 произведения на изкуството - незаконно изнесени амфори, златни предмети, картини, са открити при операция, провеждана с подкрепата на Интерпол и Европол в около двадесет европейски държави, като са арестувани 85 души, съобщи АФП.

Извършени са "няколко хиляди проверки" на летища, пристанища, гранични пунктове, аукционни къщи, музеи и частни домове, както и в интернет, обясняват от Интерпол в съобщение за медиите.

Испанските власти, в сътрудничество с украинските си колеги, са конфискували по време на операцията 11 златни скитски предмета с приблизителна стойност 60 млн. евро. Те са били откраднати в Украйна и транспортирани контрабандно в Испания. 

В Чехия полицията е заловила статуя на свети Вартоломей от средата на XVII век, "национален културен артефакт", откраднат през 1994 г. от параклис в Римов.

Френските власти са конфискували неза

Музеите във френската столица Париж отчитат намаляване на броя на посетителите от началото на лятото заради въведените ограничителни мерки, свързани с Олимпийските игри, предаде АФП.

Въпреки че е твърде рано да се прави равносметка, директорката на Лувъра Лоранс де Кар вече констатира "лека тенденция на спад в посещаемостта", отбелязва АФП.

Най-известният френски музей трябваше да се справи с ограниченията за достъп до бреговете на река Сена през седмицата преди церемонията за откриването на спортния форум, след като повечето мостове бяха блокирани за достъп.

Лувърът беше затворен на 25 и 26 юли за тържественото събитие. Посетители не приемаха също музите "Орсе", "Оранжри" и "Ке Бранли-Жак Ширак".

В периода между 15 и 28 юли посещаемостта на музея "Ке Бранли-Жак Ширак" е спаднала с 40 на сто в сравнение за същия период миналата година, както и тази в му

Подготвяйки се за завръщането си, кей-поп звездите "Стрей кидс" се изявиха като хедлайнери на фестивала "Бритиш съмър тайм" в лондоския Хайд парк, предаде Ройтерс.

Групата от осем момчета от Южна Корея дебютира през 2018 г., след като беше сформирана от JYP Entertainment чрез риалити шоу. "Стрей кидс" спечелиха фенове по цял свят със своето звучене с примеси от различни жанрове и хитове като God`s Menu, S-Class и Maniac.

"Стрей кидс" в състав Чанбин, Феликс, Хьоджин, Лий Ноу, Хан, Сьонгмин, Панчан и Ай Ен, се завърнаха в Лондон след близо пет години, за да направят своя дебют на фестивал във Великобритания.

"Това е наистина голям фестивал", споделиха момчетата.

Високоенергийното шоу на "Стрей кидс" пред хиляди зрители в Хайд Парк продължи час и 40 минути. 

Посочени от списание "Тайм" като

Днес жителите на Берковица отбелязват 174 години от рождението на патриарха на българската литература Иван Вазов.

Представители на сдружение "Народни будители" в града се събраха тази сутрин пред къщата - музей "Иван Вазов". Членовете на сдружението слушаха беседа за Вазов, след което разгледаха изложбата "Величковият род". 

Тази година по повод Вазовите дни в града, които се отбелязват ежегодно около рождения ден на патриарха на българската литература, бяха организирани две културни прояви - Изложба „Величковият род“ и „Уредник за един ден“.

Вазов е живял, работил и творил в Берковица в периода от 7 март 1879 година до 18 септември 1880 година. Като млад, но вече известен поет, Иван Вазов пристига в града, за да поеме поста председател на окръжния съд. По това време той създава едни от най-силните си творби – стихотворенията „На Ком“ и „Малини“, поемата „

Въпреки високите градуси и жълтия код за опасна жега стотици жители и гости на Букурещ на всякаква възраст се стекоха на площад “Революция” в центъра на града, за да видят огромните надуваеми герои от магическия свят на Хари Потър. Под звуците на вълшебната музика от филмовата поредица инсталациите с височина около четири метра се движеха по един от най-старите булеварди в румънската столица - “Каля Викторией”, бутани от независими артисти от Испания. Малки и големи позираха до куклите за снимки. 

Вниманието на зрителите привлякоха и музикантите от Puglia Street Band от Италия, които предизвикаха експлозия от енергия в центъра на Букурещ. Те сменяха стиловете - фънк, рок, латино, поп и музика от Балканите и превърнаха публиката в активен участник в представлението.

Днешното шоу, което завърши с бурни аплодисменти, беше в рамките на инициатива

Той напомни, че през 2023 година проф. Бетани Хюз е била в Казанлък във връзка с археологическите находки в Долината на тракийските царе. Тогава тя е заснела оригинала на казанлъшката Тракийска гробница и част от находките в гробницата на Севт III могила "Голяма Косматка".

Предаването „Съкровищата на света“ се излъчва в 120 държави. Проф. Бетани Хюз е съосновател на SandStone Global, компания за телевизионни, филмови и аудиопродукции, а филмите на компанията се излъчват в най-гледаното време на BBC, National Geographic, Viasat History, Discovery, Amazon и Netflix.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Николай Караджов: Художникът е синоним на свобода
Художникът Николай Караджов за първи път се представя със самостоятелна изложба във варненската галерия „Папийон“. Неговата живописна колекция носи името „Знак о ...
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще вземат участие на тазгодишното издание на фестивала „Хасково джаз“, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация -Хас ...
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Една коренно различна изложба на Петринел Гочев - така кураторът Спартак Атанасов определя експозицията, подредена в столичната галерия nOva art space. Тя може да бъде разгледана д ...
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Немският творец Аксел Зомер, с псевдонима Лео Зограф, представя в Ловеч изложба със светлинна фотография, която е нарекъл „Танцуващият с фотоапарат“. В художествена га ...
Международен фестивал по фойерверки
В продължение на три дни – 20, 21 и 22 септември, в Панагюрище ще се проведе поредното издание на Международния фестивал по фойерверки. Във всяка една от вечерите ще има и ко ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Тонът на времето
2918
Тонът на времето

Празникът на розата в Казанлък е част от новия филм на британския историк проф. Бетани Хюз

Британският историк и автор на документални филми проф. Бетани Хюз, която е и водеща на популярното телевизионно предаване "Съкровища с Бетани Хюз“, засне част от 121-я Празник на розата в Казанлък.Кадрите ще бъдат част от епизод на предаването, посветен на България.

| 03 Юни 2024, 14:29 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Празникът на розата в Казанлък е част от новия филм на британския историк проф. Бетани Хюз
Празникът на розата в Казанлък е част от новия филм на британския историк проф. Бетани Хюз
Снимка © БТА

Британският историк и автор на документални филми проф. Бетани Хюз, която е и водеща на популярното телевизионно предаване "Съкровища с Бетани Хюз“, засне част от 121-я Празник на розата в Казанлък. Кадрите ще бъдат част от епизод на предаването, посветен на България.

Била съм в региона и преди във връзка с археологията и бях удивена, коментира проф. Хюз. По думите и е много впечатляващо да бъде в Казанлък по време на Фестивала на розата, който е изключително важен за региона както в момента, така и назад във времето. 

Българската компания „Дерида“ прави днес премиера в мавзолея на археологическия парк „Виминациум“, в Сърбия. Танцовият пърформанс ChronoRay е копродукция с Белградския археологически институт и е част от проекта Dancing Histor(y)ies, който цели да срещне историческото наследство със съвременния танц, като му вдъхне нов живот и създаде връзка между миналото и настоящето, разказват от „Дерида“.

Премиерата е и част от фестивала ReMoving Borders на „Виминациум“.

Хореографията и постановката на ChronoRay са на Живко Желязков, артистичен директор на Derida Dance Center. Специалното визуално въздействие в спектакъла е изградено с видео мапинг и 3D прожектиране, което преобразява внушителната среда на мавзолея. То е на Ивелина Иванова, която е част от Studio P

Два концерта от лятната си програма ще изнесе тази седмица Габровският камерен оркестър. Това съобщи диригентът на оркестъра Иван Стоянов. 

На 16 юли, вторник, в Художествената галерия „Христо Цокев“, родените в Габрово музиканти Деворина Гамалова – цигулка и пианистките Цветана и Татяна Гигови ще представят Соната за пиано и цигулка оп. 105 от Роберт Шуман, Размишление за цигулка и пиано от Пьотр Илич Чайковски, Скерцо от Йоханес Брамс и Соната за пиано и цигулка от Цезар Франк, посочват от Габровски камерен оркестър. 

Втората проява е насрочена за сряда, 17 юли, на Откритата сцена на Дома на културата (пред сградата на „Имка“). На концерта ще се изявят струнен квартет в състав Пламен Вълков - цигулка, Мая Кършулева - цигулка, Пенка Луладжиева - виола и Христофор Папанчев - виолончело.Те ще изпълнят Струнни квартети № 3 и 4, оп. 76 от Йозеф Хайдн, допълват о

Музикантите от група „Колдплей“ са поредните, които се разделиха с мениджъра си след съдебен процес. Това се случи и на Тейлър Суифт и Кеша, а в миналото на „Секс пистълс“, сред много други.

Миналата седмица „Колдплей“ се споразумяха с мениджъра си Дейв Холмс по заведеното от него дело и своя насрещен иск, за да избегнат публичност, съобщи британската преса. Дейв Холмс беше мениджър на групата 22 години, но когато изтече договорът им през 2022 г., музикантите не го подновиха. Той заведе дело за неизплатени комисиони през август 2023 г., а те отговориха през октомври с насрещен иск за 14 милиона британски лири.

Приключването на спора струва на „Колдплей“ седемцифрена сума, твърди в. „Сън“, като се позовава на съдебни документи.

Холмс претендираше, че не му е платена комисиона за приноса му към неиздадените 10-и и 11-и албум на групата, по които той е имал много

Ед Шийрън е певецът, който върна поп музиката на земята, коментира „Гардиън“ по повод неизменно възходящата кариера на доброто момче на британската сцена. На 33 години Шийрън е носител на множество награди както за изпълнение, така и за авторска музика. През 2019 г. печели „Грами“ за най-добро солово изпълнение и за песен на годината за Thinking Out Loud.

Тази вечер  е концертът му на стадион „Васил Левски“ в София. 

Музикалните критици го определят като трубадур, който излиза пред многохилядна публика, „въоръжен“ единствено с китара и глас. И с небрежен стил. Затова и медиите са изненадани от близкото му приятелство със звездната Тейлър Суифт. Приятели сме повече от десет години и си говорим по телефона с часове, разказва Шийрън пред „Билборд“ през 2023 г.: „Тя наистина ме разбира и това е терап

Хилядолетният каменен комплекс Стоунхендж изглежда непокътнат, след като протестиращи срещу климатичните промени бяха арестувани за това, че са го напръскали с оранжева боя, съобщи АП.

Работници са почистили камъните и около 4500-годишният монумент е видимо непокътнат, заяви Ник Мериман, главен изпълнителен директор на благотворителната организация „Английско наследство“ (English Heritage), която стопанисва паметника.

„Трудно е да се проумее този акт и ние сме дълбоко натъжени“, каза Мериман пред радио Би Би Си. „Това е вандализъм по отношение на един от най-известните древни паметници в света“, добави той.

Сутринта в четвъртък обектът, включен в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО, отново отвори врати и се очакваше да приеме хиляди празнуващи, които да отбележат лятното слънцестоене - най-дългия ден в годината в Северното полукълбо. 

Стоунх

"Епизодът, който заснемаме сега, е за повече от съкровищата на България, а Фестивалът на розата и Розовата долина са кулминацията, нещо специално, с което ще завършим епизода", посочи тя. 

Екипът пътува и до други места в страната. По думите епизодът ще бъде монтиран през лятото и ще излезе по света през есента, а във Великобритания - през януари или февруари идната година. 

Около 6400 произведения на изкуството - незаконно изнесени амфори, златни предмети, картини, са открити при операция, провеждана с подкрепата на Интерпол и Европол в около двадесет европейски държави, като са арестувани 85 души, съобщи АФП.

Извършени са "няколко хиляди проверки" на летища, пристанища, гранични пунктове, аукционни къщи, музеи и частни домове, както и в интернет, обясняват от Интерпол в съобщение за медиите.

Испанските власти, в сътрудничество с украинските си колеги, са конфискували по време на операцията 11 златни скитски предмета с приблизителна стойност 60 млн. евро. Те са били откраднати в Украйна и транспортирани контрабандно в Испания. 

В Чехия полицията е заловила статуя на свети Вартоломей от средата на XVII век, "национален културен артефакт", откраднат през 1994 г. от параклис в Римов.

Френските власти са конфискували неза

Музеите във френската столица Париж отчитат намаляване на броя на посетителите от началото на лятото заради въведените ограничителни мерки, свързани с Олимпийските игри, предаде АФП.

Въпреки че е твърде рано да се прави равносметка, директорката на Лувъра Лоранс де Кар вече констатира "лека тенденция на спад в посещаемостта", отбелязва АФП.

Най-известният френски музей трябваше да се справи с ограниченията за достъп до бреговете на река Сена през седмицата преди церемонията за откриването на спортния форум, след като повечето мостове бяха блокирани за достъп.

Лувърът беше затворен на 25 и 26 юли за тържественото събитие. Посетители не приемаха също музите "Орсе", "Оранжри" и "Ке Бранли-Жак Ширак".

В периода между 15 и 28 юли посещаемостта на музея "Ке Бранли-Жак Ширак" е спаднала с 40 на сто в сравнение за същия период миналата година, както и тази в му

Подготвяйки се за завръщането си, кей-поп звездите "Стрей кидс" се изявиха като хедлайнери на фестивала "Бритиш съмър тайм" в лондоския Хайд парк, предаде Ройтерс.

Групата от осем момчета от Южна Корея дебютира през 2018 г., след като беше сформирана от JYP Entertainment чрез риалити шоу. "Стрей кидс" спечелиха фенове по цял свят със своето звучене с примеси от различни жанрове и хитове като God`s Menu, S-Class и Maniac.

"Стрей кидс" в състав Чанбин, Феликс, Хьоджин, Лий Ноу, Хан, Сьонгмин, Панчан и Ай Ен, се завърнаха в Лондон след близо пет години, за да направят своя дебют на фестивал във Великобритания.

"Това е наистина голям фестивал", споделиха момчетата.

Високоенергийното шоу на "Стрей кидс" пред хиляди зрители в Хайд Парк продължи час и 40 минути. 

Посочени от списание "Тайм" като

Днес жителите на Берковица отбелязват 174 години от рождението на патриарха на българската литература Иван Вазов.

Представители на сдружение "Народни будители" в града се събраха тази сутрин пред къщата - музей "Иван Вазов". Членовете на сдружението слушаха беседа за Вазов, след което разгледаха изложбата "Величковият род". 

Тази година по повод Вазовите дни в града, които се отбелязват ежегодно около рождения ден на патриарха на българската литература, бяха организирани две културни прояви - Изложба „Величковият род“ и „Уредник за един ден“.

Вазов е живял, работил и творил в Берковица в периода от 7 март 1879 година до 18 септември 1880 година. Като млад, но вече известен поет, Иван Вазов пристига в града, за да поеме поста председател на окръжния съд. По това време той създава едни от най-силните си творби – стихотворенията „На Ком“ и „Малини“, поемата „

Въпреки високите градуси и жълтия код за опасна жега стотици жители и гости на Букурещ на всякаква възраст се стекоха на площад “Революция” в центъра на града, за да видят огромните надуваеми герои от магическия свят на Хари Потър. Под звуците на вълшебната музика от филмовата поредица инсталациите с височина около четири метра се движеха по един от най-старите булеварди в румънската столица - “Каля Викторией”, бутани от независими артисти от Испания. Малки и големи позираха до куклите за снимки. 

Вниманието на зрителите привлякоха и музикантите от Puglia Street Band от Италия, които предизвикаха експлозия от енергия в центъра на Букурещ. Те сменяха стиловете - фънк, рок, латино, поп и музика от Балканите и превърнаха публиката в активен участник в представлението.

Днешното шоу, което завърши с бурни аплодисменти, беше в рамките на инициатива

Мотото на настоящото посещение на екипа в Розовата долина е „Празнуваме, докато работим“. 

На 2 юни те заснеха ритуала "Розобер" в розовите градини край Крън и празничното шествие в Казанлък. В епизода ще бъдат включени и кадри от реален розобер в розовите насаждения край село Черганово, както и от процеса по розоварене в розоварна "Лема" в Казанлък, разказа заместник-директорът на Исторически музей "Искра" Радослав Петков, който е съпроводил и консултирал екипа при заснемането.

Той напомни, че през 2023 година проф. Бетани Хюз е била в Казанлък във връзка с археологическите находки в Долината на тракийските царе. Тогава тя е заснела оригинала на казанлъшката Тракийска гробница и част от находките в гробницата на Севт III могила "Голяма Косматка".

Предаването „Съкровищата на света“ се излъчва в 120 държави. Проф. Бетани Хюз е съосновател на SandStone Global, компания за телевизионни, филмови и аудиопродукции, а филмите на компанията се излъчват в най-гледаното време на BBC, National Geographic, Viasat History, Discovery, Amazon и Netflix.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Николай Караджов: Художникът е синоним на свобода
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Международен фестивал по фойерверки
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.